What is 140 Bar Tie Rod Hydraulic Cylinders For Excavator
Yagang Tie Rod hydraulic cylinders use high-tension steel tension rods ensures that the structure remains stable under high-pressure impacts, effectively preventing the cylinder from deforming.Equipped with high-performance seals, it significantly reduces internal leakage and prolongs maintenance intervals.
Video
Parameter Table
| Model | YG140H-1CB40BB200AB-EKL |
|---|---|
| Type | Double acting |
| Bore | 40mm |
| Rod | 45mm |
| Stroke | 200mm |
| Working Pressure | 14Mpa |
| Tube | 40CrMn |
| Piston | 40Cr |
| Rod Surface | Hard Chrome Plating |
| Seal Kit | FKM, NBR |
| Operating Temperature | -40~200°C |
Details of ISO Custom 63mm Double Acting Tie-Rod Hydraulic Cylinder
Details of ISO Custom 63mm Double Acting Tie-Rod Hydraulic Cylinder
Features of 140 Bar Tie Rod Hydraulic Cylinders For Excavator
Easy Maintenance & Repair
The external threaded steel rods allow for rapid disassembly in the field, minimizing downtime and lowering repair costs.
Standardization
Most are built to National Fluid Power Association (NFPA) standards, making them easily interchangeable across different manufacturers.
Cost Effectiveness
They generally have a lower initial purchase price than welded cylinders because of their simpler manufacturing process.
Applications
Widely used in industrial machinery, agriculture, construction project, mining and cement, material handling, and automotive applications.
FAQ
Our products feature high performance, higher cost performance and durability.
Of course, every one of our orders can be delivered to the customers on time.
Of course, We will keep track of the order throughout the process and promptly inform you of the production progress.
Monthly output 400PCS, our products & service cover 20+ countries and regions.
In-house QC team: Strict inspections at each production stage.