What is Contamination Protection Custom Petrochemical Engineering Hydraulic Cylinder
Custom hydraulic cylinders for petrochemical engineering are precision-engineered actuators designed to withstand the volatile and corrosive environments of the oil and gas industry. In 2026, these systems are increasingly integrated with smart technologies to meet the sector’s rigorous safety and uptime requirements.
Parameter Table
| Model | Custom |
|---|---|
| Type | Petrochemical Engineering |
| Bore | 25-320mm,Custom |
| Rod | 12-220mm,Custom |
| Stroke | 1-5000mm,Custom |
| Working Pressure | 3.5Mpa-50Mpa,Custom |
| Tube | 45# Steel |
| Bore material | 20# Steel, 45# Steel, 27SiMn Silicon-Manganese Steel, 304 Stainless Steel |
| Piston material | Chrome-Plated 40Cr Tempered Steel, Chrome-Plated 45# Steel, Chrome-Plated 42CrMo Steel, Chrome-Plated 304 Stainless Steel |
| Piston rod material | Ductile Iron QT500-7, Brass H59, 45# Steel, 7075 Aviation Aluminum |
| Guide bushing material | Ductile Iron QT500-7, Brass H59, 45# Steel |
| Rod Surface | Hard Chrome Plating |
| Seal Kit | Custom |
| Operating Temperature | Custom |
Details of ISO Custom 63mm Double Acting Tie-Rod Hydraulic Cylinder
Features of Contamination Protection Custom Petrochemical Engineering Hydraulic Cylinder
Corrosion Resistance
Use of stainless steel, specialized alloys, or protective coatings to resist corrosive chemicals, steam, and saltwater.
Contamination Protection
Advanced sealing systems prevent ingress of dust, chemicals, or water, crucial for sensitive petrochemical processes.
Lower Maintenance
Durable construction and better sealing mean fewer repairs and extended service intervals, saving costs.
Applications
Widely used in drilling handling, control large valves, operate offshore platform systems , actuate emergency systems.
FAQ
Of course, We will keep track of the order throughout the process and promptly inform you of the production progress.
Our products have been exported to the United States, Germany, Japan, South Korea, Brazil and other countries and regions, helping industrial customers worldwide optimize the performance of their hydraulic systems.
In-house QC team makes Strict inspections at each production stage.
1pc.
We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. Airline and sea shipping also optional.