What is Fast and Automatic Hydraulic Swing Clamp Cylinder
Hydraulic swing clamp cylinder is a device used for fixing workpieces. This device is highly suitable for large-scale production on fixtures and fixation devices. Through automated clamping and release and applying high clamping force, it can improve production efficiency.
Parameter Table
| Model | LHA0400-CR |
|---|---|
| Type | Swing clamp |
| Bore | 40mm |
| Rod | Internal thread type |
| Stroke | 1-30mm |
| Working Pressure | 1.5-7Mpa |
| Tube | 40CrMn |
| Piston | 40Cr |
| Rod Surface | Hard Chrome Plating |
| Seal Kit | FKM, NBR |
| Operating Temperature | -40~200°C |
Details of Fast and Automatic Hydraulic Swing Clamp Cylinder
Features of Fast and Automatic Hydraulic Swing Clamp Cylinder
High & Adjustable Force
Delivers strong, consistent clamping power, crucial for heavy parts, with force often adjustable for different materials.
Versatile Integration
Compact designs and flexible mounting options allow for easy integration into existing and new automated systems.
Automated Jigs & Fixtures
Used in CNC machining, welding, and assembly for repeatable, high-volume clamping.
Applications
Widely used in CNC machining,milling,automated,production lines,welding,assembly fixtures multi-Station jigs.
FAQ
Email us. We'll provide pricing, and lead time based on your quantity and customization level.
Yes! We specialize in customized hydraulic cylinders – provide your requirements (e.g., bore size, stroke length, mounting style, pressure rating) and we'll design a solution tailored to your needs.
Our products have been exported to the United States, Germany, Japan, South Korea, Brazil and other countries and regions, helping industrial customers worldwide optimize the performance of their hydraulic systems.
The material of the cylinder barrel commonly used by our company is 40CrMn honed tube ,while the magnetic cylinder uses 304 material for the cylinder barrel
Of course, every one of our orders can be delivered to the customers on time.