What is Fast and Efficient Cycles Hydraulic Swing Clamp Cylinder
Hydraulic swing clamp cylinders are specialized designed for high-precision workholding applications, primarily where unobstructed access to a workpiece is required. Unlike standard linear cylinders, they combine a rotational motion with a downward clamping stroke.
Parameter Table
| Model | LHA0360-CL-Q15 |
|---|---|
| Type | swing clamp |
| Bore | 36mm |
| Rod | Internal thread type |
| Stroke | 1-30mm |
| Working Pressure | 1.5-7Mpa |
| Tube | 40CrMn |
| Piston | 40Cr |
| Rod Surface | Hard Chrome Plating |
| Seal Kit | FKM, NBR |
| Operating Temperature | -40~200°C |
Details of Fast and Efficient Cycles Hydraulic Swing Clamp Cylinder
Features of Fast and Efficient Cycles Hydraulic Swing Clamp Cylinder
Process Safety
Ensures a secure, stable hold, preventing workpiece movement, with options for collision detection.
Durability & Reliability
Built for demanding environments with features like integrated metal wipers and overload protection, leading to long life and reduced maintenance.
Versatile Integration
Compact designs and flexible mounting options allow for easy integration into existing and new automated systems.
Applications
Widely used in CNC machining,milling,automated,production lines,welding,assembly fixtures multi-Station jigs.
FAQ
We are a direct manufacturer with our own factory located in Xiamen,China. We oversee the entire production process to ensure quality control and competitive pricing.
Monthly output 400PCS, our products & service cover 20+ countries and regions.
1pc.
Give us the correct nameplate photo with model number or drawing,We will provide you with the drawings based on the information you have provided for your confirmation.
Of course, We will keep track of the order throughout the process and promptly inform you of the production progress.